אודות סרטן העור ומחלות מקצוע

 

מאת: עו"ד צחי פרום

 

 

כל אזרח ישראלי, שכיר או עצמאי, מפריש מדי חודש ממשכורתו סכום מסוים עבור הביטוח הלאומי, וכן עבור ביטוח בריאות. התשלומים משמשים את המוסד לביטוח לאומי למגוון רחב של מטרות, וביניהן גם לכיסוי המבוטח במצבים שונים, העלולים לפגוע ביכולתו להתפרנס ולשמור על רמת החיים בה הורגל. לדוגמא, לאחר תאונות עבודה זכויות רבות מוענקות למבוטח במידה שעבר את השלבים הנדרשים, והוכר כנפגע עבודה. התאונה עשויה להיות מאורע חד פעמי ופתאומי, כמו נפילה או פגיעה מחפץ כבד, אך עשויה להיות גם מחלת מקצוע שהתהוותה לאור תנאי התעסוקה.
 

מהי מחלת מקצוע ?

כאמור, לאחר תאונות עבודה זכויות שונות ניתנות למבוטח העומד בקריטריונים הנדרשים. כאשר מדובר במחלת מקצוע, הקריטריון הראשי הוא היותה של המחלה כלולה ברשימת מחלות המקצוע של המוסד לביטוח לאומי, אשר מתעדכנת משנה לשנה. התנאי השני הוא שהמחלה נגרמה בהקשר למקום העבודה, כמו טנטון עקב חשיפה לרעשים או סרטן העור עקב חשיפה לשמש. למרות שהגדרתן של מחלות מקצוע שונה עקרונית מזו של תאונות עבודה, זכויות רבות ניתנות למי שהוכרו כלוקים בהן. ואולם, על מנת לקבל הכרה יש לעבור מספר שלבים, הכוללים הגשת טפסים ותיעודים רפואיים לביטוח הלאומי, הוכחת הקשר שבין המחלה לתנאי התעסוקה, עמידה בפני ועדה רפואית, והגשת ערעורים במידת הצורך.
 

גם סרטן העור היא מחלת מקצוע

סרטן העור לסוגיו נכלל ברשימת מחלות המקצוע של הביטוח הלאומי, מאחר שקיימת הכרה עקרונית בקשר שבין התפתחות המחלה ובין חשיפה לקרני השמש. יחד עם זאת, רבים מקרב החולים אינם מקבלים את הזכויות המגיעות להם, הגם שבעקבות סרטן העור תסמינים חמורים מופיעים בעוד המחלה פוגעת קשות באורחות חייהם. הסיבה המרכזית לאי קבלת הזכויות היא חוסר מודעות אליהן, אך גם מכיוון שלעיתים קיים מרווח זמן גדול בין הופעת התסמינים ובין סיום התעסוקה. לכן, חשוב לדעת שאפילו 20 שנים מעת גילוי גידול בפעם הראשונה ניתן להגיש תביעה לביטוח הלאומי, והדבר נכון גם לגבי מי שהגיע זה מכבר לגיל הפרישה. 
 

סימפטומים וקבוצות סיכון של סרטן העור

בכל סוג של סרטן העור תסמינים שונים מופיעים, אך בדרך כלל מדובר בפצעים, גושים ונקודות בצבעים שונים המתהווים בעיקר באזורי הגוף שחשופים לשמש, כמו הפנים, העורף והידיים. כמו כן, כאשר מדובר במלנומה שהינה סוג ממאיר של סרטן העור, תסמינים מרכזיים הם שינויים בשומות על הגוף גוף מבחינת צורתן, גודל וצבען, או שומות מדממות. חשוב לדעת כי בסוגיה השונים של המחלה, כגון סולאר קרטוזיס, Bcc ו- Scc עשוי ללקות כל אדם, אך בעיקר מצויים בקבוצת סיכון אנשים בעלי עור בהיר, נמשים ושיער בהיר, וכן מי שהינם בעלי שומות רבות או עור הנוטה להיצרב בשמש. אל כך מצטרפת חשיפה ארוכה לקרינה, האופיינית למי שמעבירים שעות רבות מעבודתם במקומות פתוחים.
 

הסיוע שמקבלים נפגעים

לאנשים שהוכרו כנפגעי מחלת מקצוע או תאונות עבודה, זכויות רבות מוענקות על ידי הביטוח הלאומי. זאת בין היתר בהתאם לקביעת אחוזי הנכות שלהם על ידי ועדה רפואית, ובמקרה של סרטן העור חשיבותה של הוועדה גדולה במיוחד. באופן כללי, לאחר תאונות עבודה, זכויות כמו מענק כספי וקצבת נכות מתקבלות, וכן טיפולים רפואיים ללא עלות או פטורים מתשלום דמי הביטוח. יחד עם זאת, הדרך להשגתן איננה פשוטה, והמוסד לביטוח לאומי אינו ממהר להכיר בנפגעים או לשחרר כספים. יתרה מכך, פעמים רבות אזרחים מהשורה אינם מכירים את זכויותיהם, אינם מבצעים באופן תקין את ההליכים, שוגים בהצגת טיעוניהם, ואינם מייצגים את עצמם בצורה מוצלחת מול הוועדה הרפואית. כל אלו מובילים אל מצב מצער בו נמנעות מנפגעי תאונות עבודה זכויות בסיסיות, אשר יכולות היו להיות לעזר רב בתהליך החלמתם.  
 

מדוע חשוב להתנהל נכון

אם גם אתם רואים עצמכם כנפגעי מחלות מקצוע או תאונות עבודה, זכויות רבות ממתינות לכם בביטוח הלאומי במידה שתתנהלו באופן ראוי. חשוב להבין כי בכל אחד משלבי ההכרה בפגיעתכם קיימים אלמנטים העשויים להשפיע על היקף הסיוע שתקבלו, מה שעשוי להסתכם בסכומים נכבדים ביותר. לדוגמא, לאחר תאונות עבודה זכויות כמו קצבה חודשית ומענק כספי מיוחד עשויות להינתן בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו לכם. במידה שתקבע לכם הוועדה הרפואית מעל ל- 20% נכות תהיו זכאים לקצבה חודשית בסך 75% מממוצע המשכורות שלכם ב- 3 החודשים האחרונים, כפול אחוזי הנכות. אם תקבע לכם הוועדה נכות נמוכה יותר ומעל 9%, תהיו זכאים למענק חד פעמי בלבד, שסכומו הוא 75% מממוצע המשכורות ב- 3 החודשים האחרונים, כפול 43, כפול האחוזים שנקבעו. ואולם, אם ייקבעו לכם פחות מ- 9% לא תקבלו גמלה.

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים