עורך דין תאונות עבודה

עורך דין תאונות עבודה

כיצד יכול לעזור לכם עורך דין המתמחה בתאונות עבודה

מאת :  עו"ד צחי פרום

בעולם של ימינו העבודה ממלאת חלק נכבד מנפח פעילותנו השגרתית. אנו מבלים בה שעות רבות משעות היום, מקדישים לה מחשבה גם לאחר שזו מסתיימת, היא זו אשר מאפשרת את קיומנו וביסוס חיינו במובן הכלכלי, וגם במובן האישי-התפתחותי של כל אדם ואדם במקצועו, בתחום עניינו וביכולתו לכלכל עצמו ומשפחתו.

להמשך קריאה
פגיעה בעבודה

פנייה לעורך דין לאחר פגיעה בעבודה

מאת : עו"ד צחי פרום

במדינת ישראל נפגעים מדי שנה עשרות אלפי אנשים בשל גורמים הקשורים לתעסוקתם, ובפניהם פתוחה האפשרות לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בגין פגיעה בעבודה. גוף זה הוקם על מנת לספק מענה סוציאלי לאזרחי המדינה בנסיבות שונות, ובמקרים של תאונה בשעת העבודה, מחלה או מיקרוטראומה עשוי המבוטח ליהנות מקצבאות, הטבות והחזרים כספיים שונים.
ואולם, חשוב לדעת כי הדרך למימוש הזכויות במוסד לביטוח לאומי לעתים איננה פשוטה, וכרוכה בין היתר מילוי נכון של טפסים, בהוכחת נסיבות הפגיעה, בעמידה מול ועדות רפואיות ובהגשת ערעור בעת הצורך.
 

להמשך קריאה

זכויות בביטוח הלאומי בעקבות תאונות עבודה

מאת : עו"ד צחי פרום

אזרחי ישראל המועסקים משלמים בכל חודש סכום כספי מסוים לביטוח הלאומי, שייעודו להבטיח להם כי בעת הצורך יזכו לסיוע סוציאלי ויוכלו לקיים רמת חיים נאותה, גם אם ייבצר מהם להמשיך בעיסוקם טרם התאונה.

להמשך קריאה
ביטוח לאומי נכות

אודות קצבת הנכות בביטוח הלאומי

מאת : עו"ד צחי פרום

אחד מתפקידיו המרכזיים של המוסד לביטוח לאומי הוא לסייע לאנשים אשר יכולת ההשתכרות שלהם נפגעה בנסיבות שונות בעבודה או מחוצה לה, בין היתר על ידי הענקת קצבת נכות.
לקצבה זכאי כל אדם שהוכר כנכה ושיכולתו להשתכר צומצמה משמעותית עקב נכותו (כקבוע בחוק), ועל אחת כמה וכמה אם נכותו נגרמה בשל תאונה מקצועית בעת העבודה.
 

להמשך קריאה
מחלות מקצוע

מחלות מקצוע

מאת : עו"ד צחי פרום

בישראל מכיר החוק שני סוגים עיקריים של פגיעה כתוצאה מעבודה - תאונות עבודה ומחלות מקצוע. שני סוגי הפגיעה מקנים זכויות שונות, מול הביטוח הלאומי, חברות ביטוח, המעסיק ועוד.
כדי שאדם יוכר כלוקה במחלת מקצוע הוא יידרש להוכיח שהמחלה נגרמה בשל תנאי עבודתו, למשל הרעלות עקב חשיפה למיני רעלנים או סוגי סרטן עקב חשיפה לחומרים מסרטנים.
 

להמשך קריאה
תאונת דרכים בדרך לעבודה

תאונת דרכים בדרך לעבודה

מאת : עו"ד צחי פרום

 

חשוב לדעת: חוק הביטוח הלאומי קובע במפורש שכל פגיעה בעובד בדרך אל או בחזרה ממקום עבודתו תיחשב לתאונת עבודה.
אולם למרות ההגדרה הפשוטה, בפועל קורה שהמצב מורכב יותר. זאת בעיקר מכיוון שהחוק קובע שרק אם העובד נע "בדרך המקובלת", דהיינו במסלול הרגיל מביתו למקום העבודה, תיחשב תאונת דרכים שהיה מעורב בה לתאונת עבודה.
במקרה של תאונת דרכים בדרך למקום העבודה חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עורך דין המתמחה בתאונות עבודה כדי להבטיח קבלת מלוא הפיצוי המגיע לכם.
 

להמשך קריאה
עורכי דין ביטוח לאומי

עורכי דין ביטוח לאומי

מאת: עו"ד צחי פרום

 

אחד מתפקידי המוסד לביטוח לאומי הוא להבטיח המשך קיום בכבוד של מי שכושר ההשתכרות שלהם נפגע בגלל מחלה או תאונה. תפקיד נוסף של הביטוח הלאומי הוא לפצות עובדים שנפגעו בתאונות עבודה או חלו במחלות מקצוע (כפי שאלה מוגדרות בחוק הביטוח הלאומי ובפסקי דין מנחים רלוונטיים).

 

להמשך קריאה
נפגעי עבודה

נפגעי עבודה

מאת: עו"ד צחי פרום

 

נפגעי עבודה הם כל מי שנגרם להם נזק גופני או נפשי כתוצאה מעיסוק בעבודתם או עקב תאונה שהתרחשה במקום העבודה, בדרך אליו או ממנו.
ישנם שני סוגים של נפגעי עבודה. הסוג הראשון הוא עובדים אשר נפגעו בתאונת עבודה, הסוג השני של נפגעי עבודה הוא עובדים שחלו במחלות מקצוע.

להמשך קריאה
פנייה לביטוח הלאומי לאחר תאונת עבודה

פנייה לביטוח הלאומי לאחר תאונת עבודה

מאת: עו"ד צחי פרום

 

מדי שנה פונים אלפי עובדים בישראל אל המוסד לביטוח לאומי, ומבקשים לקבל הכרה בתור נפגעי עבודה. תפקידו של הביטוח הלאומי לבדוק את הבקשה, את נסיבותיה ואת מצבו הבריאותי של הנפגע, ובעקבות ממצאי הבדיקה לקבוע האם יהיה זכאי להכרה כנפגע עבודה, לסיוע ופיצוי בגין פגיעתו.

להמשך קריאה
פגיעות בעבודה והביטוח הלאומי

פגיעות בעבודה והביטוח הלאומי

מאת: עו"ד צחי פרום

 

למרבה הצער, אנשים רבים במדינת ישראל נפגעים בתאונות במקום תעסוקתם, כאשר המספרים מדברים על עשרות אלפי עובדים בשנה. תאונות אלו עשויות להיות פגיעות חד פעמיות במקום ובזמן מוגדרים, מחלות בהן לקו עובדים עקב תנאים סביבתיים הקשורים למקום עבודתם, או סדרת אירועים קטנים המכונה מיקרוטראומה שמצויה אף היא תחת הגדרת תאונות עבודה ביטוח לאומי.

בכל אחד ממצבים אלו רשאי העובד לפנות אל המוסד לביטוח לאומי על מנת להיות מוכר כנפגע תאונות עבודה.

להמשך קריאה
עורך דין תביעות ביטוח

עורך דין תביעות ביטוח – כמו דויד וגולית

מאת: עו"ד צחי פרום

 

חברות הביטוח בישראל, ולמעשה חברות הביטוח בעולם כולו, הן חברות בעלות עוצמה כלכלית לא מבוטלת. וזאת בלשון המעטה. עוצמה זו מעניקה להן יתרון עצום מול האזרח הפשוט הבא לתבוע את המגיע לו בצדק, ולכן האזרח הפשוט חש לעתים כדויד מול גולית אדיר מימדים שהוא אינו יודע כיצד לנצחו. כמו דוד המלך שלמד את נקודת התורפה של גולית, וכמו המיומנות שהוא רכש בשימוש באבן הקלע – כך האזרח הניצב מול ענקיות הביטוח זקוק לעזרתו המקצועית של עורך דין תביעות ביטוח. מסיבה זו משרדו של עו"ד צחי פרום התמחה בדיוק בתחום זה, וההצלחות שלו בתחום מדברות בעד עצמן. לכן, אם אתם רוצים להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה שלכם בתביעה מול כל גורם מבטח, בין אם זו חברת ביטוח, סוכן הביטוח ואפילו המוסד לביטוח לאומי – מקומכם אצלנו.

להמשך קריאה
עורך דין דיני עבודה למען העובד

עורך דין דיני עבודה למען העובד

מאת: עו"ד צחי פרום

 

עורך דין העוסק בדיני עבודה יכול לשרת הן את המעסיק והן את העובד, בין אם מדובר על ייצוג וייעוץ משפטי במהלך העבודה או לאחר סיום קשרי עובד מעביד בין השניים. מעסיק יכול להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה בנושאים שוטפים הקשורים להעסקת עובד, אך גם לגבי נושאים לא רגילים כמו שאלה של ריגול תעשייתי או חשיפת סודות העסק לגורם חיצוני, מעילה בכספים, גניבה ואף מעילה באמון. לצדו, עורך דין דיני עבודה יכול לתת שירות משפטי נרחב לעובד בכל הנושאים הקשורים לתנאי העסקתו כמו שאלות הקשורות לפיטורים, שינוי בתנאי ההעסקה, הטרדה מינית, פיטורי עובדת בהריון וכן נושאים משמעותיים כמו תאונות עבודה ומחלות מקצוע.

 

להמשך קריאה
תאונת עבודה ביטוח לאומי

תאונת עבודה ביטוח לאומי והפיצוי המגיע לכם

מאת: עו"ד צחי פרום

 

המוסד לביטוח לאומי אמור להעניק לכל עובד, עצמאי או שכיר, פיצוי על אובדן הכנסה בתקופה שבה הם אינם יכולים לעבוד עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע. לכן, יש  חשיבות גדולה להתנהלות נכונה מול המוסד. יש לזכור כי בשל תאונת עבודה, ביטוח לאומי ישלם דמי פגיעה למשך 3 חודשים, אך מה קורה במקרים קשים יותר? מה אם אתם זכאים לפיצוי רחב יותר? אולי בגין אותה תאונת עבודה ביטוח לאומי יצטרך לשלם לכם גם קצבת נכות או מענקים מיוחדים. ומי ידאג לכך שתקבלו את המגיע לכם מבחינת טיפול רפואי חינם? ומה אם חלילה בן משפחה נפטר בעקבות תאונת העבודה או מחלת המקצוע .. על פי החוק בני המשפחה זכאים לקבל קצבה או מענק. על פי החוק אתם מכוסים על ידי המוסד לביטוח לאומי בכל המקרים המצערים שפורטו למעלה. אך לצערנו המקרים השונים והזכאויות השונות הם גם עניין לאינטרפרטציה של החוק, העובד אינו תמיד מודע לדקויות של החוק ולמקרים מיוחדים, ולא תמיד הוא מודע לכל הזכויות שלו. לכן, גם אם בגין תאונת עבודה או מחלת מקצוע, ביטוח לאומי ידאג לכם, במקרים רבים עורך דין תאונות עבודה ידאג לזכויותיכם  יותר, שכן הוא מכיר את התחום, על כל רזיו ודקויותיו והוא זה אשר יוכל להשיג עבורכם את מירב הזכויות המגיעות לכם גם במקרים רבים שעל פניו נראה כאילו אין לכם סיכוי.

להמשך קריאה

חברות למימוש זכויות רפואיות - בכיה לדורות

מאת : עו"ד צחי פרום  

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

חברות למימוש זכויות רפואיות – בכיה לדורות  

 

מאת : עו"ד צחי פרום  

 

חלית? נפצעת? מי עוד לא שמע את הסיסמה של המרכז למימוש זכויות רפואיות בבעלות ליבנת פורן וההבטחה שלה ושל רבים כמוה לדואג לפיצוי מקסימאלי ביותר לחולה או לנפגע.

אולם נשאלת השאלה האם החברה ודומותיה אכן נותנות את השירות הטוב ביותר לאדם חולה או לנפגע שנמצא במצוקה וזקוק לייצוג הולם ומקצועי בפני המוסדות השונים לצורך מימוש זכויותיו?

מימוש זכויות רפואיות היא סיסמה שהומצאה על ידי החברות השונות אלו שצצו כמו פטריות אחרי הגשם אולם האמת היא שמדובר בהרבה יותר ממימוש זכויות רפואיות, במיוחד בזכויות שיש בהן פן משפטי משמעותי.

חשוב להדגיש כי כל "הזכויות הרפואיות" בכל הגופים השונים, חברות הביטוח, ביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות, הינן זכויות שמוענקות מכוח חוק ותקנות ולכן מי שנאמן ומכיר את החוק ותקנותיו, הפסיקה של בתי המשפט וישומה, הם עורכי הדין בלבד.

 

במאמר זה ברצוני להעלות בפניכם את הבעיות הקשות שבייצוג באמצעות חברה למימוש זכויות רפואיות לעומת ייצוג על ידי עו"ד שמתמחה בתחום ואולי לחסוך מכם עוגמת נפש בלתי נחוצה.

 

כל החברות למימוש זכויות רפואיות מפרסמות כי אינן נותנות שירות משפטי מאחר והחוק אוסר עליהן אולם האם זה כך בפועל ? פעמים רבות החברות אינן  מעניקות לנפגע את הסיוע והעזרה הנדרשת ולפעמים אף מחמירות את מצבו.

מילוי טפסים :

כול מה שההחברה למימוש זכויות רפואיות עושה הוא למלא עם החולה או הנפגע טופס מתאים לצורך הגשת תביעתו. האם זהו דבר פשוט שאין בו פן משפטי? שאין בו צורך ליידע משפטי?  

פעמים רבות ישנה חשיבות מכרעת באופן מילוי הטופס, בגרסה הנכתבת לגבי אופן בו התרחשה הפגיעה, המסמכים שיש לצרף לטופס התביעה, הראיות הנוספות שיש לצרף על מנת לתמוך ולגבות את התביעה, פעולות שהן בשגרת עבודתו ומקצועיותו של עורך דין המתמחה בסוגיות אלו, בעוד  לחברות השונות אין את הידע והניסיון הנדרש על ידי החוק, התקנות והפסיקה שהתהוותה על מנת להגדיל את סיכויי קבלת התביעה.  עו"ד אשר מתמחה ברזי החוק והפסיקה ומכיר את כל הניואנסים הקטנים לצורך הכרה בתביעה, ורק עו"ד שמתמחה ספציפית בבעיה בגינה מגיש הנפגע או החולה את התביעה, יכול להגדיל ולשפר משמעותית את סיכויי קבלת התביעה והצלחתה.

חשוב עוד להדגיש כי מאוחר יותר במידה והתביעה לא הוגשה בצורה נכונה והיא נדחתה, פעמים רבות זה בלתי אפשרי לתקן את הנזק אשר נעשה על ידי נציג / פקיד החברה למימוש זכויות, במיוחד כאשר צריך להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, שם רק עו"ד יכול לייצג את הנפגע. טעות שעשה פקיד תביעות של חברה למימוש זכויות שאין לו ידע משפטי ו/או ניסיון משפטי, תרדוף אחריכם ותלווה אתכם לאורך כל התהליך ולפעמים יהא זה בלתי אפשרי לתקנה.

ייצוג בוועדה הרפואית :

החברות השונות למימוש זכויות רפואיות אינן מייצגות את הנפגע או החולה בוועדות הרפואיות השונות.

ייצוג בוועדה הרפואית מותר לעו"ד או לבן משפחה ולפעמים לחבר קרוב. כול גורם אחר אינו רשאי להופיע בפני הוועדה הרפואית בכדי לטעון ולייצג את הנפגע / חולה.

חשוב להדגיש כי הדבר החשוב ביותר שיכול להיות בטיפול בתביעה של נפגע או חולה הוא ייצוגו בפני הוועדה הרפואית אשר תחרוץ את גורל תביעתו ותקבע את זכאותו. לפיכך, להתנהלות ההופעה בפני הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת וקריטית.

בפני הוועדה הרפואית יש לנפגע ונציגו מספר דקות קטן ביותר על מנת להציג את טענותיו ומצבו. לכן יש חשיבות גדולה לאופן בו מוצגות הטענות בפני רופאי הוועדות השונות. פעמים רבות יש צורך  לצטט פסק דין רלוונטי, להעלות בפני הוועדה סעיף ליקוי חשוב ורלוונטי לנפגע אותו מבקש עוה"ד להפעיל, או לבקש מהוועדה להתייחס לתיעוד חשוב בעל משמעות מכרעת לצורך קביעת שיעור הנכות.

כאמור, לא רק שנציגי החברות השונות למימוש זכויות רפואיות לא מלווים את הלקוח לוועדה הרפואית, לא מכינים אותו כיצד יש לטעון בוועדה הרפואית, אלא שבית המשפט המחוזי אף אסר עליהם לייצג או לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יוצא איפוא שהנפגעים והחולים מוצאים עצמם בוועדה לבד ללא סיוע, הדרכה ועזרה כאשר הם עומדים מול רופאי הוועדות הרפואיות השונות. ברגע האמת החברות השונות לא מספקות את הסחורה עליה הם התחייבו.

לעומתם, עו"ד אשר מתמחה בתחום לא רק שיגיע עם הנפגע לוועדה עצמה, יטען בפניה את כל הטענות המשפטיות והרפואיות כאחד, יציג בפניה את התיעוד החשוב ביותר והרלוונטי ביותר, יחזק את הלקוח וייתן לו גב בזמן שזה טוען ומעלה תלונותיו בוועדה ואף יעלה תלונות שהנפגע שכח להעלות בפני הוועדה. בנוסף, עוה"ד ידריך את הנפגע על אופן קיום הוועדה, כיצד עליו להופיע ולהתנהג בוועדה, מה חשוב ומה פחות חשוב. עוה"ד ישמש כידו הארוכה של הנפגע וכפה שלו בוועדה הרפואית . חשוב להדגיש כי כאשר רופאי הוועדה רואים כי הנפגע מלווה על ידי עו"ד הם יודעים כי יש לו משהוא שדואג לזכויותיו, מישהו שיגיש בשמו ערער לוועדה עליונה או לבית הדין לעבודה במידת הצורך ולכן היחס אל הנפגע יהא רציני יותר.

בנוסף, כאשר יש צורך בהגשת ערעור לבית הדין לעבודה על החלטת וועדה רפואית, רק עו"ד הינו בעל הסמכות, הידע והניסון בהגשת ערעור שכזה.

 

שכר טרחה :

ישנה איזו קונספציה שגויה בקרב הנפגעים והחולים הרוצים לממש זכויותיהם כי שכר הטרחה שגובות החברות נמוך מזה של עו"ד מקצועי. טעות זו גורמת לרבים לבחור לקבל ייצוג לקוי, חלקי ובלתי מקצועי וזאת בזמן שאין כל אמת בדבר.

גובה שכר הטרחה שגובות החברות למימוש זכויות רפואיות אינו נמוך מזה של עו"ד ואף פעמים רבות גבוה הרבה יותר. החברות השונות גובות דמי פתיחת תיק של 1800-2500 ₪ וכן כ – 20% מכל התגמולים הרטרואקטיביים שמקבל הנפגע וכן 20% מתוך 48-60 הקצבאות הראשונות .

עו"ד אשר מתמחה בתחום יגבה בדרך כלל סכומים דומים ואף נמוכים יותר ללא דמי פתיחת תיק כאשר בעד אותן עלויות מקבל הנפגע טיפול מקצועי וטוב יותר בצורה  משמעותית וכך מגדיל את סיכויי קבלת פיצוי כספי.

החברות השונות אשר מפרסמות בתקשורת במאות אלפי שקלים בחודש ומבטיחות ללקוח פיצויים של מאות אלפי שקלים חייבות לגבות שכר טרחה גבוה על מנת לחסות את הוצאותיהן הרבות .

חובת סודיות :

לעו"ד אשר מטפל בתביעתו של נפגע קיימת על פי החוק והתקנות וכללי לשכת עוה"ד חובת סודיות מוחלטת לגבי כל אשר קרה והתרחש עם תביעתו של הלקוח. לעומת זאת, לחברות השונות אין כל חוק אשר מחייבן בחובת סודיות כלשהי.

 

חברות למימוש זכויות רפאיות מפרות את החוק :

בחודש 4/2012 ניתן פסק דין של בית המשפט המחוזי בת.א 9270/07 לשכת עורכי הדין נ' המרכז למימוש זכויות רפואיות ואח' .

בית המשפט הגביל את סמכויותיהם וקבע כי חל עליהם איסור להעניק שירותים משפטיים. נאסר עליהם לייצג או  לטעון בפני גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית לרבות בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

השופט שפירא אף קבע כי גם עזרה טכנית במילוי טפסים הינה ייעוץ משפטי וכי הייעוץ איזה זכויות זכאי הלקוח, תחת אילו חוקים ותקנות ובאיזה הליך לנקוט, כל אלה הינם ייעוץ משפטי .

נראה כי בית המשפט למעשה הכיר בצורך של טובת הציבור החולים והנפגעים ובא לוודא כי הם יקבלו את השירות רק מאלו שהוכשרו לכך והינם בעלי ניסיון וידע מקצועי המחויב משרות טובתם זו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם מבקשים לממש זכות כלשהי, רפואית או משפטית, מול הביטוח הלאומי או חברת הביטוח, תחשבו פעמיים למי כדאי יותר לפנות, לעו"ד מקצועי בעל ידע, ניסיון ויכולת או לפקיד של חברה שנותנת טיפול חלקי בלבד. נדמה לי שהתשובה בגוף השאלה ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ה

להמשך קריאה
אחוזי נכות

הקשר שבין אחוזי נכות והטבות בביטוח הלאומי

מאת: עו"ד צחי פרום

 

במדינת ישראל, אדם שהוכר כנפגע עבודה וסובל מנכות בגינה, עשוי ליהנות משורה ארוכה של זכויות בביטוח הלאומי. ואולם, חשוב לדעת כי הדרך לקבלת הזכויות איננה קצרה או פשוטה, ושקיים קשר הדוק בין גובה אחוזי הנכות שייקבעו ובין ההטבות. כלומר, בכל הקשור לקביעת אחוזי נכות, ביטוח לאומי אינו מקל על הפונים ומומלץ לקבל סיוע מקצועי. את הסיוע ניתן לקבל מעורך דין המתמחה בתקנות, בהליכים ובייצוג לקוחות בערכאות השונות של המוסד.

להמשך קריאה
חשיבות הפנייה אל עורך דין עקב מחלת מקצוע

חשיבות הפנייה אל עורך דין עקב מחלת מקצוע

מאת: עו"ד צחי פרום

 

אם אתם סובלים ממחלה ממושכת הקשורה לדעתכם לתנאים השוררים במקום תעסוקתכם, ייתכן שתוכלו לקבל הכרה כנפגעי תאונת עבודה מטעם הביטוח הלאומי. הכרה זו תפתח בפניכם את האפשרות לקבל סכומי כסף נכבדים, ועוד הטבות נוספות אשר יסייעו לכם להתמודד עם האתגרים הכרוכים במחלה והשפעתה על אורח חייכם.

להמשך קריאה
טופס 250 תאונת עבודה

טופס ב.ל 250 תאונת עבודה ונפגעי סרטן העור

מאת: עו"ד צחי פרום

 

מדי שנה נפגעים אלפים רבים של עובדים בישראל במקום תעסוקתם, חלקם בתאונות המהוות אירוע פתאומי וחד פעמי, ואחרים ממחלות הקשורות לתנאים התעסוקה. על עובדים אלו לפעול למילוי טופס 250 תאונת עבודה על ידי מעסיקם, ולעבור מספר שלבים בדרך להכרה כנפגע עבודה ולקבלת הזכויות. בתוך כך, חשוב לדעת כי סרטן העור מוכר על ידי הביטוח הלאומי כפגיעה בעבודה בדרך של מיקרוטראומה.

להמשך קריאה
נכות מעבודה

נכות מעבודה

מאת: עו"ד צחי פרום

 

מי שנפגע בתאונת עבודה או מי שלקה במחלה שנגרמה מהעיסוק בעבודתו ("מחלת מקצוע") נחשבים "נפגעי עבודה". נפגעי עבודה זכאים למיני תשלומים בגין אבדן הכנסה.
אם לנפגע עבודה נגרמה נכות קבועה או זמנית תשולם לו קצבת נכות מעבודה. גובה הקצבה מושפע ממגוון משתנים כגון היקף הפגיעה בכושר ההשתכרות, גובה השכר בחודשים שקדמו לפגיעה ועוד.

להמשך קריאה
זכויות בביטוח הלאומי לאחר פגיעות בעבודה

זכויות בביטוח הלאומי לאחר פגיעות בעבודה

מאת: עו"ד צחי פרום

 

אנשים רבים במדינת ישראל מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי זכויות, הקלות, סיוע כספי והטבות שונות, בגין פגיעות שהתרחשו בהקשר למקום תעסוקתם. באופן כללי, נהוג לסווג את נפגעי העבודה לשני תחומים מרכזיים – הראשון הינו תאונות עבודה אשר התרחשו באופן פתאומי וחד פעמי, והשני הוא מחלות מקצוע שהתהוו לאור תנאי התעסוקה. על מנת להיות מוכרים כנפגעי עבודה ולקבל את הזכויות המגיעות לכם, כמו דמי פגיעה או קצבת נכות ביטוח לאומי, יהיה עליכם לעבור מספר שלבים לאימות טענותיכם ומצבכם הבריאותי. חשוב לדעת כי מדובר בהליכים שאינם בהכרח פשוטים לביצוע, ודורשים התנהלות נכונה ומושכלת על מנת להשיג את הסיוע האופטימאלי. לכן, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום.

להמשך קריאה
פגיעות בעבודה וטופס 250

פגיעות בעבודה וטופס 250

מאת: עו"ד צחי פרום

 

למרבה הצער, מדי שנה נפגעים אלפי אנשים במדינת ישראל במקום התעסוקה, החל בפציעות קלות שאינן דורשות טיפול במוסד רפואי, ועד לפגיעות חמורות שישפיעו באורח דראסטי על חייו של העובד.

להמשך קריאה
תאונות עבודה

מהן תאונות עבודה?

מאת: עו"ד צחי פרום

 

תאונות עבודה הן מקרים שבהם העובד נפגע במהלך עבודתו, בדרך אליה או בחזרה ממנה ויש צורך לפצות אותו על אובדן הכנסה זמנית או קבועה, וכן כמובן על הפגיעה עצמה.

להמשך קריאה

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים