זכויותיהם של חולי סרטן העור מסוג BCC

 מאת : עו"ד צחי פרום

 

רבים אינם יודעים כי סוגים מסוימים של מחלת הסרטן, וסרטן העור על סוגיו ובפרט BCC, SCC ומלנומה, מוכרים ע"י הביטוח הלאומי כמחלות מקצוע לצורך קביעת נכות, קצבה או מענקים.

מרבית האנשים אינם מודעים כלל לזכויות בסיסיות אלו, פשוט משום שכאשר אנו בריאים כל איננו עסוקים בכך, וכאשר חלילה אנו לוקים במחלה קשה אין את הפנאי הרגשי והיכולות להתרכז בטיפול בעניינים בירוקרטיים.

כמובן שאין איש מצפה מאחר לעסוק באיתור זכויותיו בעקבות מחלה בעודו בריא או לצפות את מחלתו חלילה, אולם העלאת המודעות לגבי זכויות חולים הינה בגדר שליחות שיש להפיצה ולהביאה לכמה שיותר אנשים דווקא לא בעתות חולי.
בני משפחה וקרובים של אנשים אשר לקו במחלה יכולים להיות לעזר רב עבורם אם יהיו מודעים לעצם קיומן של זכויות וישכילו למהר ולפנות לעו"ד שמקצועו טיפול במקרים אלו והישגיו בתחומו ידועים.

 
סרטן העור BCC

 

 

סרטן עור מסוג BCC והקשר בינו לבין מקצועות מסוימים

ידוע כי קרינת השמש היא אחד מן הגורמים הראשיים להיווצרות סרטן העור.
אמנם בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במודעות וננקטים צעדים למזעור החשיפה והישמרות מפניה, אולם הנתונים מראים כי ישנה עליה חדה של תחלואה רבה באופן ניכר בקרב מי שעסקו ועוסקים, בין היתר, בחקלאות, ימאות ובמקצועות המחייבים עבודה תחת השמש הקופחת לעומת כלל האוכלוסייה.

עוד אנו יודעים כי מרבית המקרים של סרטן העור מסוג BCC מתגלים בקרב בני 40 ומעלה, ובמקרים רבים אף מאוחר הרבה יותר מכך, כלומר לעתים עשרות שנים לאחר החשיפה לשמש בשל המקצוע בו עסק החולה.

לצערי, דווקא משום שבמקרים רבים סרטן העור פוגע רק מקץ שנים לאחר עצם החשיפה לשמש בעקבות עבודה, רבים מן החולים כלל אינם מקשרים בין הופעת המחלה למקצוע בו עסקו בעבר. אולם חשוב לדעת כי להבדיל מתאונות עבודה, פציעות ישנות, מחלות שאין מובהקות בקשר שבינן לבין המקצוע, על סרטן העור לא חל חוק ההתיישנות, וניתן להגיש תביעה למימוש את זכויות החולה בכל עת, ואפילו אם המדובר באדם מבוגר שאינו מצוי עוד במעגל העבודה כלל.

 

 

התגלה סרטן מסוג BCC – מה יש לעשות?

ראשית חשוב לגשת לקבלת אבחון רפואי ממומחה, שייתן תמונה ממשית לגבי מצב החולה, השלב בו התגלה הסרטן ואופן הטיפול אשר יביא את החולה למצב רפואי הטוב ביותר האפשרי.
ראוי לציין כי במיוחד כאשר מדובר בסרטן העור ישנן כמה דרגות חומרה למחלה, על פיהן נקבעים לא רק אופן הטיפול, אלא גם סיכויי ההחלמה והחזרה לתפקוד מלא וגם הזכויות המגיעות לחולה.

סרטן מסוג BCC הינו הנפוץ ביותר מבין סוגי סרטן העור. הוא מתאפיין בהימצאותם של גידול אחד או יותר הממוקמים בתאי הבסיס של שכבת העור החיצונית, ולעתים קשה לחולה לאבחן אותם בעצמו ולגשת לקבלת טיפול, פשוט משום שהם נראים כפצע שטחי ולא יותר.
חשוב לחזור ולהדגיש כי ככל שתקדימו לגשת לקבל אבחון וטיפול כן סיכויי ההחלמה יגדלו וכך גם יקטן משכה והסבל הכרוך במחלה ובטיפול בה.

 

טיפול ע”י עו”ד בתביעת הכרה כנפגע מחלת עבודה לחולה סרטן BCC

לאחר שהוסדר השלב הקריטי של האבחון וקבלת תכנית הטיפול המתאימה, רצוי לפנות למימוש הזכויות הסוציאליות והכספיות המגיעות לחולה.
ייצוג ע"י עו"ד המתמצא בדין הטיפול והזכויות לנפגעי עבודה ומחלות מקצוע יבטיח לכם מקסימום סיכוי לזכות בהכרה ובזכויות, וכן יאפשר מיצוי מרבי של זכויותיכם אלו.

בביטוח לאומי תידרשו לעמוד בפני גורם מקצועי אשר יחפש אחר הקשר בין המחלה לבין המקצוע בו עסקתם, וכן יבקש לאמת את מצבכם אל מול האבחנה שניתנה.
כפי שצוין קודם לכן, במיוחד בסרטן העור ובמופע שלו כגידול מסוג BCC, לעתים הקשר קשה להוכחה מפאת השנים הרבות שחלפו מעת החשיפה ועד להופעת המחלה.

 

ע"וד המתמחה בייצוג נפגעי מחלות מקצוע יידע להציג את פרטי המחלה וההקשרים בינה לבין העיסוק שלכם/ של קרובכם, באופן שהולם את דרישות הביטוח הלאומי ואת סעיפי החוק המקנים לחולה את זכויותיו ויבטיח קיצור משך העיסוק בתביעה ומיקסום הסיכויים לזכות בהכרה הגבוהה ביותר האפשרית ע"פ מצבכם הרפואי.

 

אני מאחל לכם בריאות ואריכות ימים, ומאמין כי המודעות היא העזר והשירות הטוב ביותר שאוכל להעניק לכם.
אשמח לעמוד לשירותכם ולסייע לכם בכל עת.
עו"ד צחי פרום

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים