מלנומה כפגיעה בעבודה

מאת : עו"ד צחי פרום

 

מלנומה הינה סרטן העור מהמסוכנים והקטלניים ביותר.. מקורה בתאי פיגמנט המכונים מלנוציטים שהופכים ממאירים וחודרים לשכבות העור, כאשר במקרים חמורים מתפשטת המחלה גם לאיברי הגוף האחרים.
 

קיימים מספר גורמים הקשורים להיווצרות מלנומה, ומבחינת התנאים הסביבתיים מהווה קרינת UVB, שמקורה באור השמש, סיכון משמעותי. על כן, אנשים החשופים לשמש באורח תדיר במסגרת עבודתם מצויים בסיכון גבוה יחסית לכלל האוכלוסיה ללקות במחלה, ובמידה שמלנומה אכן מאובחנת עשויים הם להיות מוכרים כנפגעי עבודה מטעם הביטוח הלאומי.
 

מדובר בהכרה משמעותית ביותר מפני שהנפגע עשוי להיות זכאי להטבות רבות, כדוגמת טיפולים רפואיים בחינם, מענק חד פעמי או אפילו קצבה חודשית זאת בתקופה בה כל משאביו מופנים להחלמה ולהתמודדות עם השלכות המלנומה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ההכרה בסרטן העור על ידי הביטוח הלאומי כמחלת מקצוע כרוכה במספר הליכים ושלבים, אשר תוצאותיהם עשויות להיות בלתי מספקות במידה והתהליך לא התנהל עד לתומו כנדרש ע"פ הגדרות החוק, ועל כן ישנה חשיבות מכרעת לסיועו של עורך דין המתמחה בתחום לליווי התהליך.
 

התפתחות מלנומה בהקשר למקום התעסוקה
 

ראשית, חשוב לציין כי קיימים עוד סוגים של סרטן העור מלבד מלנומה, אשר על העיקריים שבהם נמנים SCC (קרצינומת תאי קשקש) ו- BCC (קרצינומה של תאי הבסיס).
 

על פי הרפואה המערבית קיימים מספר גורמים עיקריים להתפתחות סרטן העור על סוגיו השונים, כגון נטייה תורשתית, עור ושיער בהיר, חשיפה לחומרים מזיקים ומערכת חיסונית חלשה עקב שימוש בתרופות. ואולם, המרכיב המרכזי בהתהוות המחלה, שעליו אין עוררין, הינה חשיפה בלתי מבוקרת לאור השמש, אשר מובילה ליצירת תאים ממאירים בשכבות העור השונות. מסיבה זו הסיכון ללקות ב- SCC, BCC או מלנומה הינו גבוה יחסית בקרב אנשים שתעסוקתם כרוכה בחשיפה תכופה או ספוראדית לקרינת השמש, כגון גננים, מצילים, חקלאים, פועלי בניין וכבישים ואחרים.

עובדים אלו יכולים בהחלט לתרום למניעת תחלואה על ידי שימוש באמצעי הגנה פשוטים, כמו חולצה ארוכה או כובע, קרם הגנה ושהייה בצל. ואולם, פעמים רבות אמצעים אלו נזנחים או שאינם ניתנים ליישום, כמו במקרה של חקלאי שחייב לעבוד בשדה פתוח גם בשעות הצהריים, ועורו סופג את קרינה השמש לאורך ימים רבים וארוכים ולאורך שנים רבות.
 

הכרה במלנומה כפגיעה בעבודה:

 


סרטן העור מוכר על ידי הביטוח הלאומי כפגיעה בעבודה (באמצעות המנגנון של מיקרוטראומה) ולכן אנשים המבקשים הכרה כנפגעי עבודה בשל אבחון מלנומה צריכים להוכיח כי קיים קשר מובחן בין מחלתם ובין מקום העסקתם בהווה או בעבר. גם במקרה של אבחון סרטן מסוג BCC או SCC יהיה על העובד להראות כי לאורך תקופה ארוכה נחשף לקרינת השמש במקום עבודתו באופן תדיר.

לאחר שהוכרה מלנומה כפגיעה בעבודה יהיה הנפגע זכאי לקבלת טיפולים רפואיים ללא עלות כל עוד הוא חולה, וכן תשלום דמי פגיעה או קצבה. ואולם, במקרה של מלנומה העיקר הוא האפשרות להיות מוכר כנכה בגין המחלה. יש לציין כי אנשים רבים שלקו במלנומה כלל לא פנו למסלול של הכרה כנפגעי עבודה למרות שעבדו תחת שמש קופחת לאורך תקופה ארוכה, וזאת בשל אי הכרת זכויותיהם או מפאת הסברה כי איחרו את המועד.
חשוב לדעת כי ניתן להגיש תביעה להכרה במלנומה כפגיעה בעבודה גם שנים רבות לאחר גילויה, וגם שנים רבות לאחר עצם החשיפה לשמש, וכי ייעוץ מטעם עורך דין המתמחה בתחום יתרום להכרת ולמימוש הזכויות המגיעות לנפגע במלואן.
 

חשיבותה של עזרת עורך דין להשגת הזכויות בביטוח הלאומי


מלנומה הינה מחלה ממארת ובעלת השפעות מהותיות וארוכות טווח על בריאותו של האדם, יכולתו לעבוד ולהשתכר, או ליהנות מאיכות חיים גבוהה. לכן, הכרה בנכות על ידי הביטוח הלאומי הינה מכרעת, מכיוון שזו עשויה לזכות את הנפגע במענק חד פעמי או בקצבה חודשית, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו על ידי ועדה רפואית ולשפר את איכות חייו.

יש לציין כי פעמים רבות , מדובר בקצבה גבוהה יותר מזו הניתנת לבעלי נכות כללית, וכמו כן גבוהה מקצבת הזקנה באשר היא ניתנת לגמלאים. יחד עם זאת, ההכרה במלנומה כמחלת עבודה ובוודאי קביעת אחוזי הנכות כרוכה בהליכים בירוקרטיים מורכבים, במילוי טפסים סבוכים, בהמצאת אישורים רפואיים ואחרים, בהתייצבות בפני ועדה ובהגשת ערעורים במקרה הצורך. למרבה הצער, פעמים רבות הפונים אינם זוכים לקבל את מלוא זכויותיהם בשל שגיאות שנעשו לאורך התהליך, הצגה בלתי נכונה של נסיבות עבודתם וחשיפתם לשמש בעבודה , או קביעה מטעם המוסד שאינה תואמת למצבם. לכן חשוב מאוד להסתייע בעורך דין בעל ניסיון ומומחיות בכל ההיבטים הרפואיים, המקצועיים והמשפטיים של ההכרה במלנומה כפגיעה בעבודה , ושהינו אמון על ייצוג והתנהלות מול הועדות והגופים השונים של הביטוח הלאומי. עורך הדין ינחה את החולה באשר לצעדים העומדים לפניו בכל עת, ויפעל להשגת מלוא זכויותיו המגיעות לו כחוק.

 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים