סרטן העור תסמינים שחשוב לזהות

 מאת : עו"ד צחי פרום

 

חשוב מאוד להכיר את הסימנים המוקדמים המצביעים על סרטן העור בכדי להגדיל את הסיכויים להחלמה וריפוי משום שזיהוי מוקדם של תסמינים הוא קריטי להצלחת ריפוי סרטן העור.
בארצנו החמה אנו חשופים שעות רבות לשמש, למרות האזהרות החוזרות ונשנות של משרד הבריאות על הסכנות הכרוכות בכך, וחרף כל אמצעי הזהירות שאנו נוקטים. הדבר בעייתי במיוחד אצל אנשים שבגלל אופי עבודתם נאלצים לשהות בשמש שעות ארוכות, אך גם שהייה למשך זמן קצר לאורך זמן יכולה לגרום להתפרצות מאוחרת של סרטן העור.
חשוב מאוד להבין כי הסרטן אינו מופיע בבת אחת או בסמיכות כרונולוגית לעצם החשיפה לשמש, וחשוב גם לדעת כיצד למצות את זכויותיכם מול הביטוח הלאומי אם חליתם.
 

חשיבות הזיהוי המוקדם של סרטן העור תסמינים

יש להיות ערניים לכל הופעה של כתם חדש על העור – שטוח או בולט. יש לשים לב לשינויים החלים בכתם חדש או בנקודת חן קיימת: שינויים בצבע, בצורה ובמבנה בעיקר בשוליים, וחשוב לשים לב לפצע על העור שאיננו נרפא. בכל מקרה כזה חשוב לגשת מיד לרופא עור לבדיקה. כתמים אלה יופיעו בעיקר באזורים חשופים לשמש. שלושת הסוגים העיקריים שנדון בהם הם קרצינומה של תאי בסיס – BCC, קרצינומה של תאי קשקש – SCC. והסוג שלישי הוא המלנומה.
 

כיצד נזהה את התסמינים

נתאר כאן בקיצור את השלושה על פי ההגדרות של סרטן העור תסמינים. הקרצינומה BCC היא הפחות ממאירה מבין השלוש. היא תראה כמו גוש קטן בעל צורה שטחית או בולטת ובעלת קצב גידול איטי, ולכן ממאירותה אינה גבוהה. לעתים גם נראה בה פצע קטן. הטיפול מתחיל כבר בשלב האבחון וסיכויי ההחלמה גבוהים. הקרצינומה השנייה SCC –מסוכנת יותר ובעלת קצב התפשטות גבוה יותר. נראית כמו פצע שאינו מחלים, לרוב על עור הפנים, הצואר וחלקים אחרים החשופים לשמש. כאשר המחלה מופיעה על העור האבחון יכול להיות כבר בשלבים הראשונים וסיכויי ההחלמה גבוהים, אך היא יכולה להופיע גם באיברים פנימיים ואז סיכויי ההחלמה נמוכים יותר שכן לאחר זמן הקרצינומה שולחת גרורות. המלנומה היא המסוכנת והממאירה מכולם. היא תבוא לידי ביטוי בכתם חום כהה או שחור שגבולותיו אינם ברורים והם משתנים בהתמדה ואף יכול להופיע בהם דימום. זיהוי מוקדם הוא חיוני ביותר להגדלת סיכויי ההחלמה.
 

ריפוי, החלמה ופיצוי

במקרה שהתגלה אצלך או אצל קרוב משפחה סרטן העור מכל סוג שהוא, ואם יש ברקע עבודה שדרשה הימצאות בשמש, חשוב לגשת אל עו"ד המתמחה בתחום כמו במשרד עו"ד צחי פרום, כדי לבדוק זכאותך לסעד וסיוע מצד המוסד לביטוח לאומי היכול לבוא לידי ביטוי בפיצויים, אחוזי נכות וקבלת קצבאות.
 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים