פנייה לעורך דין בגילוי סרטן העור

 

מאת : עו"ד צחי פרום

 

 

מדי שנה נפגעים עובדים רבים בישראל בתאונות עבודה, או מפתחים מחלה עקב תנאים מתמשכים הקשורים לסביבת תעסוקתם. אחת המחלות הקשות ביותר אשר עשויה להתפתח עקב תנאי התעסוקה הינה סרטן העור, ובעיקר מסוגי מלנומה, קרצינומה של תאי הבסיס וקרצינומה של תאי הקשקש.

בזכות ההתפתחויות בעולם הרפואה קיימות כיום עבור סרטן העור תמונות החלמה משופרות מאי פעם, אך עדיין מדובר במחלה קשה העלולה להיות קטלנית.

חשוב לדעת כי חולי סרטן העור עשויים להיות זכאים להכרה כנפגעי עבודה ולהטבות משמעותיות בביטוח הלאומי, אשר מטרתן לסייע להם בהתמודדות המורכבת עם תהליך ההחלמה. יחד עם זאת, הדרך לקבלת ההכרה והזכויות אינה כה פשוטה, שכן על החולה להוכיח הן את מצבו הבריאותי והן את הקשר הישיר בין המחלה ובין תנאי התעסוקה לאורך השנים. לכן, מומלץ לפנות אל עורך דין תאונות עבודה   אשר מתמחה בטיפול בביטוח לאומי בסרטן העור האמון על השלבים, ההליכים והתקנות במוסד לביטוח לאומי, ואשר יידע לייצג את החולה ולהשיג עבורו את זכויותיו המלאות.
 

מהו בעצם סרטן העור
 

העור מורכב מתאים רבים המצטרפים יחדיו לכדי מבנה בן מספר שכבות, אשר תפקידו לספק הגנה על איברי הגוף הפנימיים ולווסת את טמפרטורת הגוף. תאי הבניין של העור מתחלקים ללא הרף באופן טבעי ותוך שמירה על קצב ומבנה מסודר. ואולם, לעיתים תהליך הגדילה מתערער ונעשה כאוטי, כך שהתאים ממשיכים להתחלק ויוצרים גידול, אשר במקרה הטוב יהיה שפיר ובמקרה הרע ממאיר.

כאשר בודקים כיצד נראה סרטן העור, תמונות מראות כי בגידול שפיר אין התפשטות של גושי התאים לעבר איברים אחרים, ואילו בגידול ממאיר אכן עשויות להישלח גרורות דרך מערכת הלימפה ומחזור הדם. חשוב לציין כי ישנם מספר סוגי סרטן העור, אשר סיווגם נעשה בעיקר על פי אזור הגידול המקורי והתאים המשתתפים בו. לדוגמא, במקרה של מלנומה מדובר בתאים המכונים מלנוציטים, אשר תפקידם התקין הוא לייצר את הפיגמנט האחראי לגוון העור. תחת תנאים מסוימים כגון חשיפה ממושכת ובלתי מבוקרת לשמש עלול תהליך ההתחלקות של המלנוציטים לצאת מכלל שליטה, ולהתפשט לאזורים אחרים.

 

להבחין בגידול מבעוד מועד

 

ברוב המקרים של סרטן העור, תמונות מראות סימנים ניכרים לעין על פני שכבת העור החיצונית, אף שלעתים מקור הגידול בשכבות עמוקות יותר. כאשר מדובר בגידולים ממאירים של סרטן העור גושים, פצעים וכתמים עשויים להופיע, וחשוב לציין שבכל מקרה של הופעת ממצא מעורר דאגה יש לפנות אל הרופא לצורך אבחון, זאת מאחר ולגילוי המוקדם של המחלה יש חשיבות מכרעת בעצירת התפתחות הגידול לעבר שכבות עמוקות יותר ולעבר איברים פנימיים, ולעתים הוא אשר עושה את ההבדל בין טיפול קצר ופשוט יחסית ובין טיפול ארוך, קשה ומרכב, ואף בין חיים ומוות.

אם נתקלתם בשומה או פצע המעוררים חשש להתפתחות סרטן העור, תמונות ברשת האינטרנט יוכלו לסייע לכם להבין טוב יותר האם עליכם למהר ולפנות אל הרופא, או להסיר דאגה מלב. לדוגמא, במקרה של מלנומה שהינה מהסוגים המסוכנים ביותר של סרטן העור, ניתן למצוא בדרך כלל שומות שאינן תואמות במראן לשומות הרגילות והתקינות. הבדלים אלו ניכרים בעיקר בגוון, בגודל, בצורה ובגבולות השומה, כאשר שומות מסוכנות ניחנות על פי רוב ביותר מגוון צבע אחד, במראה שאינו עגול, בגודל העולה על חמישה מילימטרים, ובגבולות בלתי ברורים.

 

מתי כדאי לפנות אל עורך דין

 

כאמור, לסוגים שונים של סרטן העור תמונות החלמה שונות, ובמקרים רבים ניתן להגיע להחלמה מלאה. ואולם, גם הדרך אל ההחלמה איננה פשוטה ועשויה להיות כרוכה בטיפולים בלתי נעימים, בהשפעה קשה על איכות החיים, ופגיעה משמעותית ביכולת לעבוד ולהתפרנס. יתר על כן, לעיתים סובלים החולים מפגיעה מתמשכת העשויה להיות מוכרת כנכות על ידי ועדה של המוסד לביטוח הלאומי. למעשה, בכל מקרה של סרטן העור מומלץ לפנות אל עורך דין תאונות עבודה אשר מתמחה בטיפול בביטוח לאומי בסרטן העור , ולו על מנת לברר את מצבכם וזכויותיכם מול הביטוח הלאומי. פעמים רבות מוכרים נפגעי המחלה כנפגעי עבודה, מפני שבעזרת עורך הדין הצליחו להוכיח את קיום הקשר שבין המחלה ובין תנאים כגון חשיפה בלתי מבוקרת לשמש, עבודה בחוץ בשעות החמות, והיעדר אמצעי הגנה מתאימים. חולים אלו עשויים להיות זכאים לפיצויים משמעותיים בדמות החזר כספי על אובדן ימי עבודה, טיפולים רפואיים בחינם, מענק חד פעמי, קצבת נכות חודשית, והטבות שונות ברשויות המדינה. ואולם, ללא סיוע של עורך דין תאונות עבודה אשר מתמחה בטיפול בביטוח לאומי בסרטן העור מתקשים מרבית האנשים למצוא את דרכם בסבך הבירוקראטי ולהציג את טענותיהם באופן הולם. לכן, על מנת להבטיח את זכויותיכם בשעה הקשה, חשוב לפנות מהר ככל הניתן אל איש המקצוע.

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים