חשיבות הפנייה אל עורך דין עקב מחלת מקצוע

 

 

מאת:: עו"ד צחי פרום

 

אם אתם סובלים ממחלה ממושכת הקשורה לדעתכם לתנאים השוררים במקום תעסוקתכם, ייתכן שתוכלו לקבל הכרה כנפגעי תאונת עבודה מטעם הביטוח הלאומי. הכרה זו תפתח בפניכם את האפשרות לקבל סכומי כסף נכבדים, ועוד הטבות נוספות אשר יסייעו לכם להתמודד עם האתגרים הכרוכים במחלה והשפעתה על אורח חייכם.
על מנת ליהנות מאותן הטבות משמעותיות מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר אל עו"ד תאונות עבודה האמון על ההליכים, הטפסים והוועדות של המל"ל, ויידע להדריך אתכם להתנהלות נאותה בכל שלב ושלב.

 

להבין את מצבכם

 

הפגישה הראשונה עם עו"ד תאונות עבודה תאפשר לכם לקבל תמונה טובה של מצבכם החוקי מול הביטוח הלאומי. לדוגמא, עורך הדין יסייע לכם להבין האם אתם עומדים בהגדרות המבוטח של המוסד לביטוח לאומי, והאם מחלתכם עשויה לקבל הכרה.

מדובר בנושא חשוב במיוחד מאחר שקיימת רשימה ברורה וסגורה של מחלות מקצוע על פיה פועל המוסד, ובמידה שמחלתכם איננה נמנית על הרשימה סביר להניח שפנייתכם תתמקד בתחום המיקרוטראומה.

בנוסף לכך, עו"ד תאונות עבודה יוכל כבר בפגישה זו להסביר לכם באופן כללי את ההליכים העומדים בפניכם, את האתגרים והצעדים הנדרשים, ואף לאמוד את סיכויי ההצלחה של תביעתכם. מלבד זאת, תקבלו פירוט מלא של הזכויות, הקצבאות, המענקים וההטבות בהם תזכו במידה שהתביעה תתקבל באופן חלקי או מלא. מדובר בייעוץ שערכו לא יסולא בפז, מאחר שלעיתים קרובות פונים נפגעים אל הביטוח הלאומי בעצמם, ומבצעים טעויות המפחיתות באופן מהותי מסיכוייהם.

                                   

להתנהל נכון כבר בשלבים הראשונים

 

המוסד לביטוח לאומי אמנם נועד לסייע לנפגעי עבודה להמשיך בחייהם באורח תקין, אך אנשיו בוודאי אינם מקלים על קבלת הכרה של מחלות מקצוע או של ההטבות הנלוות. לדוגמא, בשלבי הפנייה הראשונים תידרשו למלא טפסים שונים, ואילו מילוי פרטים שאינו נכון או מיטבי לפנייתכם עלול להשפיע באופן חמור ההכרה בהמשך הדרך. עו"ד דין המתמחה בטיפול בתאונות עבודה ידריך אתכם כבר מהשלבים הראשונים, למשל בהגשת הטפסים 211, 250 ו- 283, וזאת בהתאם למעמדכם כעובדים עצמאיים או שכירים ואופייה המיוחד של תביעתכם. עורך הדין ינחה אתכם לגבי פנייה אל גורמים רפואיים מתאימים, תיאור נכון של מצבכם בפניהם, קבלת חתימתם, החתמה של המעסיק על תיאור נסיבות המקרה, וצירוף מכתב אישי. לכל אחד ואחד מאלו יש השלכות רפואיות ומשפטיות שהאדם הרגיל אינו מכיר, ומכאן הצורך בקבלת הדרכה מטעמו של עו"ד לענייני תאונות עבודה.

 

 

 

להיות מיוצגים בוועדה הרפואית

 

אחד השלבים המרכזיים בתביעות מחלות מקצוע הוא השתתפות בוועדה רפואית של הביטוח הלאומי. למעשה, הוועדה היא שקובעת את אחוזי הנכות המגיעים לנפגע העבודה, ומאלו נגזרים באופן ישיר מענקים כספיים, קצבאות והטבות רבות ברשויות שונות. כלומר, ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר כך הסיוע המתקבל גדול יותר, ולהיפך.

עו"ד דין תאונות עבודה מכיר היטב את התנהלות הוועדה הרפואית, את בדיקותיה ואופי נציגיה, ובמיוחד אמון על הצגה מקצועית של הטענות. למרבה הצער, אנשים רבים מגיעים אל הוועדה ללא ליווי או לפחות התייעצות מוקדמת עם עו"ד תאונות עבודה, ומציגים את עצמם בצורה שגויה לחלוטין מן הבחינה הרפואית, ומבחינת השפעת המחלה על חייהם. מאידך, הסתייעות בעורך דין מזכה את הפונה בהדרכה לגבי אופן הצגת הדברים בוועדה, וכמובן גם בייצוג מקצועי בזמן אמת התורם באופן משמעותי להשגת אחוזי הנכות האופטימאליים. 

 

איך בוחרים עורך דין

 

במדינת ישראל פועלים לא מעט עורכי דין העשויים להציג את עצמם כמומחים בתחום תאונות העבודה ומחלות המקצוע. ואולם, המציאות אינה תמיד כה ברורה. כאשר כנפגעים מחפשים אחר עו"ד תאונות עבודה מומלץ להתחיל בסקירה של אתרים ברשת האינטרנט, בהם תוכלו להתרשם ממאמרים מקצועיים, הצלחות, המלצות וביקורות על איש המקצוע. כבר בשלב זה תוכלו להתרשם מנקודה חשובה, והיא מוקד פעילותו של עורך הדין.

חשוב להבין כי עו"ד תאונות עבודה מתמקד בתביעות הקשורות בתחום זה ולכן באמתחתו ידע רפואי ומשפטי הולם, בעוד שאנשי מקצוע אחרים נוגעים מעת לעת בתאונות עבודה לצד פעילויות רבות אחרות. לאחר מכן תוכלו לקבוע פגישה ראשונית בה תדונו במקרה, אך זכרו שלא מדובר בחתונה קתולית. נצלו את הפגישה על מנת להתרשם ממידת הייצוגיות של עורך הדין ומשרדו, ממידת הבנתו בנושאים רפואיים בכלל ובתחום מחלתכם בפרט, משנות הניסיון שרכש בתחום, ומהיכרותו עם התנהלות הביטוח הלאומי. בנוסף לכך, אם ניתנו לכם שמות של לקוחות שנהנו משירותיו בעבר, כדאי להתקשר ולברר מקרוב לגבי שביעות רצונם, ולגבי האופן בו ליווה עורך הדין את תביעתם. 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים