טופס ב.ל 250 תאונת עבודה ונפגעי סרטן העור

 

מאת: עו"ד צחי פרום

 

מדי שנה נפגעים אלפים רבים של עובדים בישראל במקום תעסוקתם, חלקם בתאונות המהוות אירוע פתאומי וחד פעמי, ואחרים ממחלות הקשורות לתנאים התעסוקה. על עובדים אלו לפעול למילוי טופס 250 תאונת עבודה על ידי מעסיקם, ולעבור מספר שלבים בדרך להכרה כנפגע עבודה ולקבלת הזכויות. בתוך כך, חשוב לדעת כי סרטן העור מוכר על ידי הביטוח הלאומי כפגיעה בעבודה בדרך של מיקרוטראומה.

                   

מהו טופס ב.ל. 250

למעשה, מילויו של טופס ב.ל. 250 תאונת עבודה מצוי באחריותו של המעסיק. הטופס זה מהווה אישור עבור הביטוח הלאומי לכך שהעובד נפגע, ומורכב ממספר חלקים. בחלק הראשון מציין המעסיק מספר פרטים בסיסיים הנוגעים אליו, כדוגמת כתובת העסק ושמו, מספר טלפון ומספר תיק ניכויים. בחלק השני של טופס ב.ל.  250 תאונת עבודה יצוינו פרטיו של העובד שנפגע, כמו כתובתו ומספר הטלפון שלו, מספר תעודת הזהות, תאריך הלידה וכמובן שם מלא. בחלק השלישי והחשוב מכולם על המעסיק לתאר את נסיבות המקרה, כך שאם העובד נפגע למשל מנפילה מסולם יש לציין את התאריך המדויק, מקום הנפילה, כיצד היא אירעה, ומה הייתה פגיעתו של העובד. החלק הרביעי והאחרון של טופס ב.ל. 250 תאונת עבודה אינו ממולא על ידי המעסיק, אלא על ידי קופת החולים אליה פנה העובד, ובו תתואר מהות האירוע והאבחנה הרפואית שהתקבלה. חשוב לציין כי על הטופס חייבת להופיע חתימה מטעם המעסיק וחותמתו.

 

משמעותו של טופס  ב.ל. 250

מילויו של טופס 250 תאונת עבודה הינו אחד השלבים החיוניים בדרך לקבלת הכרה כנפגע עבודה. זאת מאחר והטופס מהווה אישור מטעם המעסיק שאכן נפגע העובד בהקשר למקום תעסוקתו, ואילו קופת החולים איננה יכולה לספק תעודה רפואית מתאימה בלעדיו. לא פחות חשוב מכך, טופס ב.ל.  250 תאונת עבודה יסייע בהמשך הדרך להוכחת טענותיו של העובד, ולכן קיימת חשיבות מרובה לחלק השלישי בו מתוארות נסיבות המקרה. כאמור, את החלק השלישי ממלא המעסיק ולעיתים עלולות להתרחש שגיאות בתיאור הפרטים, או להופיע תיאורים שאינם עולים בקנה אחד עם טענותיו של העובד. יתרה מכך, המעביד עשוי לסרב למלא טופס ב.ל.  250 תאונת עבודה, אם בשל חשש מפני תביעת נזיקין בהמשך הדרך, או שלדעתו העובד מגזים או שאינו אומר אמת. במקרים אלו עשוי הביטוח הלאומי להקשות מאוד על קבלת ההכרה והזכויות, ולכן יש להקפיד כי המעסיק ממלא באופן רחב ומפורט ככל האפשר את החלק השלישי של טופס ב.ל. 250 תאונת עבודה. אם אינו מוכן למלא את הטופס כלל, יהיה על העובד להצהיר על סירוב זה מטעם המעסיק. 

 

גם סרטן העור עשוי להיחשב כפגיעה עבודה

במקרים מסויימים ובמיוחד בעובדים שעבדו בחייהם בחשיפה לקרני השמש  וכתוצאה מכך חלו במחלת סרטן העור ( גידולים מסוג מלנומה, סרטן תאי הבסיס וסרטן תאי הקשקש , סולר קרטוזיס ) המוסד לביטוח לאומי מכיר בחולים אלו כנפגעי עבודה באמצעות תורת המיקרוטראומה. האבחנה המוקדמת מסייעת רבות לטיפול מהיר ולעצירת סיכונים חמורים הכרוכים במחלה. זאת בנוסף להקפדה על תנאי תעסוקה נאותים, המסייעים במניעה. הדבר נכון במיוחד לגבי עובדים החשופים לקרינת השמש במקום התעסוקה, מאחר וקרינות UVA ו-  UVB מהוות גורם המרכזי. כמו כן, על אנשים המצויים בקבוצת סיכון להקפיד הקפדה יתרה, וביניהם מי שנכוו בעברם מהשמש, בעלי עור בהיר ושומות, ובעלי היסטוריה משפחתית או אישית הקשורה בסרטן העור. יש לציין כי גם אם נלקחו בחשבון כל גורמי הסיכון, ואפילו אם הקפיד המעסיק על תנאי תעסוקה הולמים, עדיין עשויה להתפתח המחלה בהקשר למקום התעסוקה. חולים אלו נדרשים לפעול למילוי טופס ב.ל. 250 תאונת עבודה, וזאת כחלק אינטגראלי מהפנייה להכרה מצד הביטוח הלאומי.

 

כיצד ניתן לזהות התפתחות של סרטן העור

כאמור, כאשר מתפתח סרטן העור תסמינים שונים מופיעים, בהתאם לסוג הספציפי של המחלה. באופן כללי, התסמינים ניכרים לראשונה באזורי הגוף שיותר חשופים לקרינת שמש, כמו העורף, הידיים, השפתיים והפנים. במקרה של קרצינומת תאי הקשקש יופיע בדרך כלל גוש אדום באזור כפות הידיים, העורף, הפנים והאוזניים, או שיתהווה פצע לא עמוק עם קשקשים באותם אזורים. מאידך, במקרה של קרצינומת תאי הבסיס תופיע לרוב בליטה בצורה המזכירה פנינה באזור הפנים, העורף או האוזניים, או פצע בצבע חום בגב או באזור החזה. כל אלו מהווים אותות אזהרה חשובים וגם במקרה של מלנומה, שהינה הסוג הקטלני ביותר של סרטן העור, תסמינים עשויים להנחות לקבלת טיפול הולם. התסמינים בולטים של מלנומה כוללים בין היתר שומות מדממות או משתנות בצבען וגודלן, פצעים כהים שמופיעים באזור הידיים, הרגליים והפה, וכן בליטות, נקודות חומות ופצעים שטוחים במספר אזורים. בכל מקרה שכזה, מומלץ לפנות מייד לרופא המשפחה או לרופא העור ובמקרים מסויימים גם לכירורג פלסטי לצורך הסרת הגידול ושליחתו לפתולוגיה על מנת לאבחן את סוג הגידול ובהתאם לכך גם את סוג הטיפול הנדרש.    

 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים