כיצד יכול לעזור לכם עורך דין המתמחה בתאונות עבודה

מאת : עו"ד צחי פרום

בעולם של ימינו העבודה ממלאת חלק נכבד מנפח פעילותנו השגרתית. אנו מבלים בה שעות רבות משעות היום, מקדישים לה מחשבה גם לאחר שזו מסתיימת, היא זו אשר מאפשרת את קיומנו וביסוס חיינו במובן הכלכלי, וגם במובן האישי-התפתחותי של כל אדם ואדם במקצועו, בתחום עניינו וביכולתו לכלכל עצמו ומשפחתו.
 

עורך דין תאונות עבודה


השהייה המרובה בסביבת העבודה הופכת את זו גם לאתר מועד להתרחשות פגיעות ותאונות, הן בשל ההסתברות הסטטיסטית, והן בשל היותם של מקומות עבודה וענפים מסוימים מועדים לאירועים מסוג זה באופן מיוחד.
חשוב לדעת כי אדם אשר נפצע, נפגע או חלה במקום עבודתו או בעקבות סוג העבודה וסביבתה מחזיק בזכויות ייחודיות, המקנות לו מגוון דרכים להתמודד עם פציעתו, החל מהכרה ועד פיצוי או קצבה כספיים.
 

רבים אינם מודעים לכך שפניה לעורך דין המתמחה בתאונות עבודה יכולה לסייע להם למצות את זכויותיהם אלו, בהתמודדות מול הביטוח הלאומי, בתביעת מול חברות הביטוח הפרטיות ובמקרה הצורך ואף מול מקום העבודה.
אמנם מתוקף תפקידו וייעודו מצהיר ומקיים הביטוח הלאומי כי הוא משתדל להעניק לכל אדם את זכויותיו, אך בשל הכריעה תחת הבירוקרטיה והצורך להתמצא בפרטי הפרטים המשפטיים והחוקיים, לעתים התהליך כלל איננו פשוט.
 

נפצעת? חלית?
גם אם לא נפצעתם בעבודה, אתם וודאי מכירים את התשדירים המציעים סיוע לנפגעי תאונות עבודה או מחלות מקצוע, אלו המשודרים ברדיו ובטלוויזיה ומבטיחים להשיג בשבילכם את מקסימום ההטבות האפשריות.
 

ארגונים אילו אינם מציעים סיוע משפטי מקצועי ולגיטימי, כפי שנדרש שיסופק כאשר מדובר בדיון בסעיפי החוק ותתי סעיפיו, יתרה מזאת כאשר ביטוח לאומי דוחה את התביעה ארגונים אילו אינם מוסמכים לייצג את הנפגעים בתביעה נגד הביטוח לאומי בבית הדין לעבודה, ועיתים הטעויות שהם עושים במילוי הטפסים בוועדה מדרג ראשון בביטוח לאומי גורמים יותר נזק מתועלת.
 

נכון להיום, ולאחר שהתנהל דיון משפטי בנושא, הובהר ע"י בית המשפט המחוזי בפס"ד שניתן ע"י כבוד השופט יוסף שפירא "כי טוב יעשה מי שזקוק לממש זכויותיו אם יפנה לעורך דין, אשר מחד גיסא בקיא בחוקים סוציאליים, פיסקאליים ואחרים, ומאידך גיסא נתון לשיפוט משמעתי ולכללי אתיקה אשר יגנו עליו מפגיעה אפשרית בו".

 

יתרונות בבחירת עורך דין לתאונות עבודה

הסיבה העיקרית שבגינה חשוב לבחור דווקא בעורך דין לטיפול בעניין תביעת זכויות של נפגע תאונות עבודה מתמקדת בפן המקצועי, ביכולת להתמודד מול המערכת באופן הלגיטימי ביותר ובמחויבות לסטנדרטים ולאתיקה המקצועית הקפדנית שמציבה הלשכה.
 

 

כל עורך דין מוסמך לומד במשך השנים הארוכות של השכלתו האקדמית והכשרתו המקצועית לא רק את כל ספרי ופרטי החוק, אלא גם את הדרכים והכלים הנכונים לשימוש בייצוג לקוחותיו.
 

הביטוח הלאומי, ככל מערכת אחרת, עובד על פי תקנות ברורות, בתהליך עבודה מוגדר ומוסדר, שלצערנו איננו נהיר ופשוט דיו כדי שכל אחד יוכל להתמודד עמו באופן עצמאי.
הפניה לעורך דין המתמחה בתאונות עבודה מבטיחה התמצאות בפרטי המקרה והדרכים לטיפול בו, כמו גם העמקה בהבנת זכויותיכם, שלבי התהליך והתאמת ציפיותיכם לכך.
 

 

זכויות שונות של נפגעי תאונות עבודה

מעבר לזכאות הכספית הניתנת כפיצוי או כקצבה למי שהוכרו כנפגעי תאונות או מחלות עבודה, יודע עורך דין המתמחה בכך לכוון אתכם למיצוי זכויותיכם גם בתחום הסיעודי, רווחתי, סוציאלי.
אדם שנפגע זכאי להכרה באחוזי נכות בהתאם למידת ואופי הפגיעה, לסיוע במידה הצורך ולהקלות והטבות שונות הקבועות בחוק.
 

 

מבחינת הרשויות והמוסד לביטוח לאומי מתנהלים לעתים התהליכים במקביל ולא במשולב. כלומר, נכות שזכתה להכרה לא בהכרח מזכה בהענקת קצבה, פציעה שהוכרה כפציעת עבודה לא קובעת במישרין זכאות לפיצוי כספי, וכן להיפך- קביעת פיצויים לא בהכרח שלובה בהכרה בנכות קבועה או זמנית וכן הלאה.
 

תפקידו של עורך דין לתאונות עבודה לחקור את המקרה הפרטני שלכם ולהכירו לעומקו, כך שיוכל להציג בפניכם את התמונה במלואה  החל מהערכת אופי ההכרה שתזכו (מחלה, נכות, זמנית, קבועה, חלקית וכדומה) דרך הסיכויים לפיצוי כספי וסדרי הגודל האמורים ועד ללוח זמנים שבו יש לשער שימוצה התהליך כולו.
 

חשוב לדעת!
בפנותכם לעורך דין לתאונות עבודה תוכלו לקבל ייעוץ ראשוני ומקצועי. זוהי זכותכם הבסיסית להיפגש ולהתרשם מעורך הדין שעומד לייצג אתכם בתביעתכם, ומותר לכם לשאול שאלות ככל שיידרשו בכדי לדעת שבחרתם באדם הנכון שילווה אתכם בתהליך התביעה.

בנוסף חשוב לדעת כי גם אם החלטתם לבחור בעורך דין אחר המתמחה בתאונות עבודה המידע שמסרתם יישאר תמיד חסוי, על פי הגדרת החיסיון בין עורך דין ללקוח, ואין כל חשש שתפגעו אם תבחרו שלא להמשיך בתהליך עם אדם זה או אחר.
 

כמי שנכנסים לתהליך טיפול ארוך לעתים בתיק התביעה, חשוב מכל שתרגישו בנוח ושתתנו אמון באדם שמלווה אתכם לאורכו.
 

 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים