פנייה לביטוח הלאומי לאחר תאונת עבודה

 

 

מאת: עו"ד צחי פרום

 

מדי שנה פונים אלפי עובדים בישראל אל המוסד לביטוח לאומי, ומבקשים לקבל הכרה בתור נפגעי עבודה. תפקידו של הביטוח הלאומי לבדוק את הבקשה, את נסיבותיה ואת מצבו הבריאותי של הנפגע, ובעקבות ממצאי הבדיקה לקבוע האם יהיה זכאי להכרה כנפגע עבודה, לסיוע ופיצוי בגין פגיעתו.
הפניות המגיעות למוסד הינן רבות ומגוונות, ויכולות להיות קשורות למאורע חד פעמי וברור שהוביל לפציעה, או למחלה מתמשכת הקשורה לגורמים מזיקים אליהם היה חשוף העובד במקום העסקתו, מצב המכונה “מחלת מקצוע”. דוגמא לכך גם מחלת סרטן העור על סוגיה השונים, הנגרמת בין היתר עקב חשיפה ארוכה וקבועה לקרינת השמש, לחומרים כימיים, למתכות ולקרינה רדיואקטיבית.

חשוב לדעת כי הדרך לקבלת הכרה כנפגע עבודה ולקביעת אחוזי הנכות איננה פשוטה, ומתחילה במילוי טופס תאונת עבודה.
 

סוגים שונים של טפסים

 

כאמור, הפנייה לביטוח לאומי מתחילה במילויו של טופס תאונת עבודה באופן נכון וברור והגשתו לביטוח הלאומי באזור מגורי התובע.. קיימים מספר טפסים אותם יש למלא בשלבים שונים של הפנייה, אשר המרכזיים שבהם הינם טופס תאונת עבודה ב.ל. 250, ב.ל. 211 ו- 283. בטפסים אלו נדרש הפונה למלא מספר נתונים בעצמו, להחתים את המעסיק, ולדאוג למילויים של פרטים רפואיים וחתימתם של בעלי מקצוע. מכיוון שלרשום בהם תהיה השפעה בלתי מבוטלת על הכרת המוסד לביטוח לאומי, חשוב כבר בשלב זה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.  
 

טופס בל 250
 

טופס תאונת עבודה 250 הינו המסמך הראשון שעל עובד שכיר למלא לאחר פגיעה בעבודה.
בטופס זה מפורטים מספר נתונים חשובים, וביניהם תיאור נסיבות התאונה במקום התעסוקה, פרטיו האישיים של העובד ופרטים שונים של המעסיק.
יש לציין כי מטרתו של טופס תאונת עבודה 250 הינה להראות כי המעסיק מאשר את הפגיעה במקום העבודה . לכן, עם טופס זה ניגש העובד  שנפגע  למוסד הרפואי ( קופת החולים בה הוא חבר ) ומקבל תמורת הגשת הטופס תעודה רפואית רטשונה לנפגע בעבודה אשר הינה למעשה תעודה רפואית אשר מאשרת את חופש המחלה לו זכאי הנפגע בגין הפגיעה וכן מציינת התעודה הרפואית את האבחנה הרפואית של הפגיעה . כאמור, טופס ב.ל. 250 צריך להחתם על ידי המעביד אשר למעשה מאשר את פרטי הפגיעה והתאונה.
 

טופס בל 283
 

טופס תאונת עבודה 283 נועד עבור עובדים עצמאיים אשר נפגעו במהלך עבודתם, כך שהוא מחליף את טופס 250 המיועד לשכירים. ואולם, בניגוד לשכירים המקבלים טיפול על חשבון המעסיק, עצמאיים ממלאים טופס זה על מנת לזכות במימון הטיפול הרפואי על ידי מינהל הגמלאות בביטוח הלאומי.
גם בטופס 283 כמו בטופס ב.ל. 250, יש למלא פרטים רבים המתארים את נסיבות התאונה כגון מיקומה המדויק וגורמיה, וכן סוג הפגיעה ממנה סובל העובד. כמו כן, יש למלא פרטים אישיים של הנפגע ולהוסיף הצהרה בדבר היותו עצמאי.
עם הטופס ניגש הפונה אל קופת החולים שלו לקבלת טיפול רפואי, ולאחר מכן יושבו לו ההוצאות במידה שתמצא תביעתו מוצדקת. יש לציין כי בדומה לטופס 250, גם כאן אין מדובר בהכרה כפגיעה בעבודה אלא בבקשה להחזר הוצאות, עמה ימשיך העצמאי בתביעה לדמי פגיעה.
 

טופס בל 211
 

את טופס תאונת עבודה ב.ל. 211 ממלאים שכירים ועצמאיים כאחד, והוא מיועד להכרה בנפגע עבודה על ידי הביטוח הלאומי.
בטופס זה על הפונה לציין שוב פרטים הנוגעים לנסיבות התאונה, כדוגמת הגורמים לה, זמן מדויק ואנשים שהיו עדים להתרחשותה, ועוד להוסיף פרטים אודות מקום התעסוקה, ההודעה למעסיק והטיפולים הרפואיים להם נזקק העובד לאחר התאונה.
יש לציין כי טופס תאונת עבודה 211 כולל עוד מספר חלקים, ביניהם חלק העוסק בהתנהלותו המקצועית של הנפגע בתקופה שלאחר התאונה, משכורתו ב-3 החודשים האחרונים ופרטי חשבון הבנק שלו, וחלק מיוחד העוסק בנפגעי תאונות דרכים.    
 

הכרה כנפגע עבודה עקב סרטן העור
 

ישנם מספר סוגים עיקריים של סרטן העור המצויים ברשימת המחלות המוכרות על ידי הביטוח הלאומי כמחלות מקצוע. מכאן שחולי סרטן העור אשר לדעתם קיים קשר בין מחלתם ובין סביבתם התעסוקתית יכולים בהחלט לפנות אל הביטוח הלאומי, בתביעה להכרה כנפגעי עבודה. כתלות בקביעות המוסד עשויים הפונים להיות זכאים לשורה ארוכה של  הטבות, כדוגמת דמי פגיעה, קצבת נכות מעבודה, מימון של טיפול רפואיים ושיקומיים, וכן הטבות כספיות מיוחדות לבעלי דרגת נכות גבוהה. יש לציין כי סרטן העור נמנה על תחום ספציפי של פגיעות המכונה "מיקרוטראומה"  שמשמעו שהעובד נחשף  לאורך זמן ממושך לקרני השמש וזו גרמה במהלך הזמן, לפגיעות חוזרות ונשנות  שלא ניתן היה להבחין בהן באופן חד פעמי כמו בתאונות עבודה רבות, אלא כל פעם לנזק קטן שהולך ומצטבר עד אשר בסופו של דבר הביא לסרטן אשר נראה לעין, ומכאן שקיימת חשיבות גדולה להתנהלות נכונה במהלך התביעה, החל מהגשת הטפסים הנכונים ועד לעמידה בפני ועדה רפואית ושטיחת הטענות באורח ראוי. במקרים כאלה ודומים להם במיוחד מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין המתמחה בהתנהלות מול הביטוח הלאומי כבר בשלבים הראשונים של התהליך.

 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים