תאונת דרכים בדרך לעבודה

 

מאת: עו"ד צחי פרום

 

חשוב לדעת: חוק הביטוח הלאומי קובע במפורש שכל פגיעה בעובד בדרך אל או בחזרה ממקום עבודתו תיחשב לתאונת עבודה.

אולם למרות ההגדרה הפשוטה, בפועל קורה שהמצב מורכב יותר. זאת בעיקר מכיוון שהחוק קובע שרק אם העובד נע "בדרך המקובלת", דהיינו במסלול הרגיל מביתו למקום העבודה, תיחשב תאונת דרכים שהיה מעורב בה לתאונת עבודה.
במקרה של תאונת דרכים בדרך למקום העבודה חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עורך דין המתמחה בתאונות עבודה כדי להבטיח קבלת מלוא הפיצוי המגיע לכם.
 

סטייה מהדרך הרגילה לעבודה

כפי שתואר לעיל עשויה סטייה מן הדרך הרגילה בה נע העובד מדי יום מביתו למקום העבודה לגרום לכך שתאונת דרכים בדרך לעבודה לא תיחשב כתאונת עבודה. חוק הביטוח הלאומי נוסח בשנות החמישים, אז דפוסי התחבורה היו שונים מאוד מאלה של היום.

עובדים רבים כיום מגיעים עם רכבם הפרטי לעבודה או בהסדרי הסעות שונים, ולכן ייתכנו שינויים במסלולי הגעה מדי פעם, ולעתים אף מדי יום.

במקרים של תביעה כזו בית המשפט יבדוק אם עובד נסע באחד מן המסלולים האלה, אם הייתה סטייה משמעותית מן הדרך הרגילה ותיבדק הסיבה לה. אם סטייה שכזו נעשתה כדי להגיע לעבודה או חזרה הביתה ממנה (למשל נסיעה בדרך שונה בגלל פקקי תנועה) היא תיחשב סטייה סבירה ותאונת הדרכים תוכר, לרוב, כתאונת עבודה.
 

על פי רוב עצירה לשם רכישת דבר מה "על הדרך" או לשם הסעת ילד לגן/בית ספר תיחשב סטייה סבירה ולא תשלול את האפשרות לתבוע פיצוי גם כתאונת עבודה בגין תאונת דרכים שהיה העובד מעורב בה.
כאשר מדובר במי שגר בבית פרטי תחשב הדרך לעבודה כמתחילה מהיציאה מחצר הבית את רשות הרבים. עובד הגר בבית משותף מתחיל את מסלול הגעתו לעבודה מרגע היציאה אל חדר המדרגות. הגדרות רבות ומאוד שונות מובילות את הנפגע בנבכי נוסח החוק ומקשות על היכולת למצות את זכויותיו בכוחות עצמו ומכאן שבמרבית הפעמים בהן המקרה איננו ברור וחד בהגדרותיו מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בייצוג תביעות בגין תאונות עבודה.
 

גם תאונת דרכים וגם תאונת עבודה

חשוב לדעת כי אם התרחשה תאונת דרכים בדרך לעבודה ניתן לתבוע במקביל פיצוי גם במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וגם במסגרת חוק הביטוח הלאומי (המסדיר פיצוי לנפגעי תאונות עבודה).
עורך דין המתמחה בתאונות עבודה בעל ניסיון מוכח בטיפול במקרים של תאונות דרכים שהן גם תאונות עבודה עבודה ידע לפעול בכל הדרכים כדי למקסם את הפיצוי שתזכו לו. כמו גם להכינכם ולוודא הכנה מדוקדקת כולל הצגת חוות דעת מומחים לוועדות הרפואיות, אשר להן חשיבות מכרעת בקביעת גובה הפיצוי שניתן יהיה לקבל.
 

אשמח לפגוש אתכם לפגישת ייעוץ בלתי מחייבת, ולאחל לכם בריאות ורפואה שלמה!
עו”ד צחי פרום
 

הערך סיכוייך:

עיצוב סטודיו אנזלביץ בניית אתרים